عزت نفس-محمد جواد علیزاده چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ 18:10
طرح سوال:

1.عزت نفس چیست؟

2.عوامل موثر در عزت نفس دانش آموزان چیست؟

3.چگونه می توان فهمید که دانش آموز دارای عزت نفس بالا یا پایین است؟

4.راههای افزایش عزت نفس چیست؟

بیان مسئله:

درسالهای گذشته زیاد با کلمه عزت نفس برخورد داشته ام هم در کتابها وهم در سخنان استادان به همین دلیل علاقمند شدم که در مورد این موضوع تحقیق کرده و با آن بیشتر آشنا شوم و از آنجایی که در آینده به عنوان یک معلم در جامعه خدمت خواهم کرد می خواستم بدانم که چطور می توان دانش آموزان با عزت نفس پایین یا بالا را شناسایی کرد وعزت نفس آنها را افزایش داد وبه آنها در این زمینه کمک کرد امیدوارم کارم ارزشمند بوده وهم برای بنده وهم شما خواننده عزیزسودمند باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدجواد علیزاده  | لینک ثابت |

داودکهدویی جمعه چهاردهم بهمن ۱۳۹۰ 10:18

ادامه مطلب
نوشته شده توسط داود کهدویی  | لینک ثابت |

چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ 19:31

بسمه تعالی

 

 

 

 

 

 

عنوان تحقیق

 

بررسی علل لکنت زبان و راههای درمان آن دردانش آموزان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

 

مقدمه. 3

بیان مسئله. 4

اهداف.. 5

پیشینه تحقیق.. 6

فرضیه ها 7

 تعریف لکنت زبان.. 8

عوامل لکنت زبان.. 8

نقش عوامل ارثی.. 12

نقش عوامل محیطی.. 12

ترس های کودکی.. 13

روشهای درمانی.. 16

راهکارهایی برای درمان.. 17

محدودیت ها 18

منابع ومآخذ. 19

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدحسین زارع بیدکی  | لینک ثابت |

چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ 19:7
بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع: راه های به خاطر سپاری موضوعات درسی

 

 

استاد راهنما:  اقای رضوی

 

 

محقق: محمد رضا دهقان منگابادی 

 

                                                                 

                                                                                        

 

                                                             زمستان90


 

مقدمه

حافظه انسان یکی از پیچیده ترین وحساس ترین قسمت های مغز انسان است که از گذشته های دور مورد توجه انسان قرار گرفته است واو همواره برای شناخت وبهبود ان کوشیده است .در واقع کمتر فردی است که با توانمندی های حافظه  خویش در گیر نبوده و برای تقویت ان تلاش نکند از نظر مردم موفقیتهای تححصیلی وشغلی وستقیما به این توانایی ارتبا ط دارد دانشمندان پژوهشگران و دهبران عموما افرادی با حافظه قوی بوده و از ان در راه رسیدن به اهداف خود کمک گرفته اند هر چند که حافظه قوی  به معنای هوش و خلاقیت زیاد نیست اما ازمایشها نشان داده اند که این دو با حافظه ارتباط مستقیم دارند .

 روانشناسی یادگیری در طول بیست سال اخیربه پیشرفتهای عظیمی دست یافته وبه دیدگاهای تازه ای نسبت به مطالعه ویادگیری رسیده است.نظریه هاوروشهای جدید یادگیری ومطالعه که عمدتا از روانشناسی خبرپردازی سر بر  اورده اند در بسیاری مواقع مکمل نظریه ها و روشهای قدیمی هستنداما در بعضی موارد با انها متفاوت اند . برای نمونه بنا به نظریه های قدیمی خواندن که در کتاب روشهای مطالعه نیز زیر بنای روش تند خوانی قرارگرفته چنین فرض شده است که سرعت مطالعه وابسته است به حرکات سریع چشم  یعنی هر قدر چشم سریعتر از روی کلمات بگذرد ذهن نیز سریعتر اطلاعات موجود  در کلمات را درک می کند بر خلاف این نظریه در روانشناسی یادگیری جدید که از رویکرد خبر پردازی یا پردازش اطلاعات سرچشمه می گیرد این گونه استدلال می شود که عامل مهم در سرعت مطالعه پردازش اطلاعات در ذهن خواننده است یعنی هد چه ذهن ادمی اطلاعات دریافتی را سریعتر پردازش کند سرعت درک ولذا سرعت مطالعه او نیز بیشتر خواهدبود

 

 

 

 

 

 

بیان مسئله                                                                                            

 ازانجایی که  بسیاری از دانش اموزان از اینکه بسیار می خوانند اما قدرت یاداوری انها رادر مواقع لازم ندارند گله دارند اما در مقابل هر چند کم اما دانش اموزانی هم هستند که حتیبا یک  بار خواندن می توانند بسیاری ازمطالبی را که خواندند را به یاد بیاورند اگر ما نگاهی به حافظه ی افراد بیاندازیم متوجه می شویم که به جز تعدادی کمی از افراد که دارای قدرت حافظه بسار بالا هستند اکثر انسانها دارای حافظه یکسانی هستند از این روست که نقش چگونه وکجا در مطالعه می فهمیم  ودلیل من هم برای انتخاب این موضوع تنها پاسخ دادن به این سوال است که چرا بعضی از دانش اموزان موضوعات درسی  را بهتر به خاطر  می سپارند اما بعضی از دانش امو زان با مشکل مواجه میشوند؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهداف

1-معرفی روشهای صحیح خواندن               

2 جلوگیری از خواندن های بیهوده

3-کمک به دانش اموزان برای یادگیری بهتر  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشینه

 

 

این حقیقت که تصویر سازی مفاهیم ذهنی بهتر از نامهایشان به خاطر سپرده می شوند اهمیت ویژه ای در اموزش دارد این امر دلالت بر ان دارد که اگر اشیا به دانش اموزان  نشان داده شود ودر صورتی که این کار ممکن نباشد انها را به تصویر سازی ذهنی از ان مفاهیم رهنمون شویم دانش اموزان خواهند توانست مطالب را خیلی سریعتر از ان هنگام                                          

(kirkpatrick”an experimental study ofmemory”psychological review(1894) که به صورت طوطی وار حفظ می کنند در ذهن نگه دارند

 

دلبستگی وعلاقه یکی از شرایط مهم یادگیری هر چیزی است و شرط دیگر عبارت از برداشتن قدم عملی برای فرا گرفتن ان چیز است(حافظه در روانشناسی هارن لورین )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سوال

1-.ایا دانش اموزان در هنگام مطالعه به مکان مطالعه توجه دارند؟

 

2-ایا بین موضوعات قدیم وجدید ارتباط برقرار می کنند؟

 

3-ایا در هنگام خواندن به معنی مطالب هم دقت می کنند؟

 

4-ایا  مطالب را دسته بندی می کنند؟

 

5- ایا به زمان خوب هنگام مطالعه توجه دارند؟

 

6-ایا به زمان استراحت اهمیت می دهند؟

 

 

 

 

 

 

 

چگونه به خاطر بسپاريم؟

 

براي خوب به خاطر سپردن مطالب، برخلاف آنچه رايج است، احتياجي نيست كه بنشينيم و بارها مطلب را از سر تا ته خوانده و بارها آن را مورد مطالعه قرار دهيم. مرورهايي كه بدون فاصله زماني انجام گيرد، مطالب را به حافظه كوتاه مي‌سپارد و گاه مقدار بسيار جزئي از آن در حافظه درازمدت جايگزين مي‌گردد. به‌همين علت است كه قسمت عمده آموخته‌ها، هر چند مطالب خوب فرا گرفته شده باشد، پس از مدت كوتاهي به فراموشي سپرده مي‌شود.

تحقيقات نشان داده كه ظرفيت حافظه افراد مختلف، نسبتاً با يكديگر مساوي است و به‌جز عده معدودي كه از حافظه‌هاي بسيار قوي برخوردارند افراد ديگر از اين نظر در يك سطح هستند. اگر شما نيز از حافظه خود شكايت داريد، بدانيد كه حافظه شما مقصر نيست، بلكه اين شما هستيد كه راه استفاده درست آن‌را ياد نگرفته‌ايد. براي خوب به خاطر سپردن مطالب، برخلاف آنچه رايج است، احتياجي نيست كه بنشينيم و بارها مطلب را از سر تا ته خوانده و بارها آن‌را مورد مطالعه قرار دهيم. مرورهائي كه بدون فاصله زماني انجام گيرد، مطالب را به حافظه كوتاه مي‌سپارد و گاه مقدار بسيار جزئي از آن در حافظه درازمدت جايگزين مي‌گردد. به‌همين علت است كه قسمت عمده آموخته‌ها، هر چند مطالب خوب فرا گرفته شده باشد، پس از مدت كوتاهي به فراموشي سپرده مي‌شود. 

 رعايت نكات زير شما را در به ياد سپردن مطالب كمك خواهد كرد: 

 ۱. براي به خاطر سپردن هر موضوعي بايد به آن ”علاقه“ داشت. هرگاه نسبت به موضوعي علاقه شديد داريد آن موضوع را بسيار قوي‌تر و بيشتر از موضوعات ديگر به خاطر مي‌آوريد. از سوي ديگر فراگرفتن هر چيزي‌كه علاقه‌اي به آن ندارد دشوار است و دشوارتر از آن، اين است كه بخواهيد اين آموخته‌ها را براي مدتي دراز، در حافظه خود نگه‌داريد. 

 گاهي علت بي‌علاقگي، آشنا نبودن به موضوع و عدم سابقه ذهني است. اگر به برخي از دوستانتان كه اكنون از ياران صميمي شما هستند، فكر كنيد، به خاطر مي‌آوريد كه در برخوردهاي اوليه چه اثري روي شما داشته‌اند. برخي از آنها ممكن است در برخوردهاي اول جالب به‌نظر نمي‌رسيدند ولي وقتي آگاهي و اطلاعات شما نسبت به آنها بيشتر شد، آنها از بهترين دوستان شما شدند. شايد علت بي‌علاقگي شما نسبت به يك موضوع خاص هم عدم آگاهي شما از محاسن آن باشد. اگر اين‌طور است، بايد بدانيد كه: 

 دانش در انسان علاقه ايجاد مي‌كند، همچنين علاقه، انسان را به سمت دانش بيشتر رهنمون مي‌سازد. دانش بيشتر در انسان علاقه بيشتر هم ايجاد مي‌كند. 

 ۲. براي به خاطر سپردن هر چيز بايد آن‌را بياموزيم و براي آموختن آن بايد در آن ”دقت‌“كنيم. خواندن و آموختن هر چيز، بيش از نگاه كردن به كلمات آن است. خواندن به تفكر و فهميدن نياز دارد. وقتي‌كه دقت شما در تسخير انديشه‌هاي پنهان و گريزان است، آموختن امكان ندارد. شايد شما هم تجربه كرده باشيد كه در حال خواندن كتابي انديشه‌اي نامربوط ذهن شما را به‌خود مشغول مي‌كند و در حالي‌كه چشم‌هاي شما كماكان روي كلمات به پيش مي‌روند، ناگهان به‌خود مي‌آئيد و مي‌بينيد كه دو سه صفحه را همراه با امواج كلمات و بدون كمترين انديشه و تفكري پيش رفته‌ايد. 

 بي‌توجهي و كم‌دقتي غالباً ناشي از بي‌علاقگي است. علاقه نبايد ساختگي و از روي اجبار باشد زيرا در اين‌صورت ديگر علاقه نخواهد بود. و اگر اين كم‌دقتي در اثر عواملي مثل صداهاي اضافي، رفت و آمد ديگران و... باشد در اين‌صورت محيطي را انتخاب كنيد كه از نور و هواي خوب برخوردار باشد. نور كم باعث خستگي و كسالت شما خواهد شد. 

 ۳. براي به خاطر سپردن هر چيز بايد آن‌چيز معني‌دار باشد. در يك آزمايش، فهرستي شامل ۱۰ لغت را به دانشجوئي دادند و از او خواستند كه سعي كند با آنها يك داستان كوچك بسازد. زماني‌كه طول كشيد تا دانشجو فهرست را مطالعه و داستان بسازد ثبت گرديد. فهرست مذكور به دانشجوي ديگري داده شد و از او خواسته شد در همان مدتي كه دانشجوي اول لغت‌ها را به خاطر سپرده بود، او نيز لغت‌ها را در حافظه خود جاي دهد، ولي از او خواسته نشد كه با آن لغت‌ها داستان بسازد. اين عمل با ۲۴ دانشجو تكرار شد كه نصف آنها داستان ساختند و نصف ديگر تنها فهرست را به خاطر سپردند. سپس به هر گروه اجازه داده شد كه به اولين لغت هر فهرست نگاه كند و بقيه لغت‌هاي آن فهرست را به خاطر بياورد. وقتي دانشجويان بلافاصله بعد از مطالعه فهرست، امتحان شدند همه قادر بودند تمام لغات را در هر فهرست به خاطر بياورند. اما وقتي مدت زماني بعد از امتحان اول، دوباره امتحان شدند تفاوت زيادي بين دو گروه وجود داشت. دانشجوياني كه با لغت‌ها داستان ساخته بودند، تقريباً تمام لغت‌ها را به خاطر داشتند در حالي‌كه دانشجويان گروه ديگر بيشتر لغت‌ها را فراموش كرده بودند. در حقيقت دانشجوياني كه با لغت‌ها داستان ساخته بودند ۶ تا ۷ برابر دانشجويان گروه دوم، لغت‌ها را به خاطر داشتند. دانشجوياني كه از داستان در به خاطر سپردن فهرست استفاده كرده‌اند در حقيقت نوعي زمينه در ذهن خود به‌وجود آورده‌اند كه براي آنها داراي ”معني“ بوده است. وقتي‌كه دانشجويان از كلمات داستاني مي‌سازند، هر قسمت از داستان كه شامل يك يا چند لغت از آن فهرست است، به‌صورت تصوير ذهني در حافظه او ذخيره مي‌شود، كه اين قسمت‌ها در مجموع به يكديگر مربوط بوده و كل داستان را مي‌سازد. وقتي در هنگام بازيابي، لغت اول فهرست به دانشجو داده مي‌شود، زمينه اصلي داستان به خاطر مي‌آيد و لغت‌ها را به ياد مي‌آورد. 

 ۴. ثبت انديشه‌ها و مفاهيم و حوادث به‌وسيله ”طبقه‌بندي“ آسان‌تر مي‌شود. اين فن بسيار معمول بوده و رايج است. 

 طبقه‌بندي ”رده‌بندي“ از يك طرف عبارت از گروه‌بندي داده‌هاي مشابه، و از طرف ديگر مربوط كردن اين داده‌ها به يك گروه كلي‌تر است. طبقه‌بندي معمولاً به دو شكل صورت مي‌گيرد: طبقه‌بندي طبيعي و طبقه‌بندي مصنوعي 

 طبقه‌بندي طبيعي همان روشي است كه در درس‌هائي مثل زيست و جغرافيا و... استفاده مي‌كنيم. مثلاً وقتي موجود زنده‌اي را با توجه به ويژگي‌هاي مشترك با موجودات ديگر در يك گروه قرار مي‌دهيم، اين يك نوع طبقه‌بندي طبيعي است. در حالي‌كه نظام الفبائي كه در تنظيم فرهنگ‌ها، دايرهٔ‌المعارف‌ها، فهرست كتاب‌هاي يك نويسنده و... به‌كار مي‌رود، نمونه‌هائي از طبقه‌بندي مصنوعي است. 

 فن طبقه‌بندي توسط معلم در كلاس فراوان استفاده مي‌شود. تجربه كرده‌ايد معلماني كه مطالب درسي را سازمان‌يافته و به‌صورت طبقه‌بندي در پاي تخته ارائه مي‌دهند، بهتر به ذهن شما سپرده مي‌شود. 

 حال اگر اين طبقه‌بندي به‌وسيله خودتان صورت گيرد، داراي اثرات بيشتري خواهد بود. به‌وسيله طبقه‌بندي يا سازمان دادن ”سد حافظه“ شكسته مي‌شود و مطالب به‌صورت دسته‌هاي به يادماندني آموخته مي‌شوند. اين دسته‌هاي كوچك با دسته‌هاي كوچك ديگر به هم گره خورده، دسته‌هاي بزرگ‌تري را تشكيل مي‌دهند. بنابراين تلاش كنيد كه موضوع را برحسب بخش‌هاي طبيعي آن، ”اگر داشته باشد“ جدا كنيد و اگر ندارد از يك طبقه‌بندي مصنوعي مانند: الفبائي كردن، شماره‌گذاري و يا هر روش آسان‌تري، براي جدا كردن موضوع استفاده كنيد. 

 به هنگام طبقه‌بندي مطالب چنان‌چه اجزاء و رئوس مطالب آن‌قدر زياد باشد كه به‌طور افقي در صفحه جا نگيرد، مي‌توان خطوط شاخه‌ها را از بالا به پائين رسم كرد. مي‌توان فواصل را طوري تنظيم كرد كه جا براي ذكر مشخصات و خاصه‌هاي هر طبقه باشد. 

 طبقه‌بندي و خلاصه‌اي كه توام با شكل و تصوير جزئيات مهم باشد، بهتر در ذهن مي‌ماند. در هنگام چنين خلاصه‌هائي به‌علت مراجعه مكرر به متن براي نوشتن كلمات و عبارات اساسي به خاطر تكرار زياد كه در عين حال توام با تفريح نقاشي است و چشم نيز همه چيز را مي‌بيند و تجسم آن در مغز آسان مي‌گردد، مطالب را خيلي خوب و عمقي فرا گرفته و به خاطر مي‌سپاريم.

 ۵. روشي ديگر براي به خاطر سپردن، ”قرينه دادن“ است. اين عمل به‌وسيله همراه كردن يك محرك ديگر با محرك اصلي صورت مي‌گيرد و اثر آن هنگامي ظاهر مي‌شود كه محرك ضميمه در لحظه ذخيره شدن مطالب اصلي، در حافظه درازمدت به همراه آن بيايد. وجود محرك ضميمه به‌صورت يك تداعي باعث مي‌شود كه مطالب اصلي به‌راحتي به خاطر آيند. بدين ترتيب كه محرك ضميمه به‌صورت قرينه‌اي عمل مي‌نمايد و وقتي آن‌را به ياد گيرنده عرضه كرديم، مطلب اصلي را به خاطر مي‌آورد. مثلاً اگر بخواهيم كسي مفهوم ”اسكان“ را به خاطر بسپارد، مي‌توانيم با دادن قرينه ”نعلبكي“ به او كمك كنيم كه استكان را در ذهن خود بازيابي كند. 

 ۶. اين نكته را بايد مدنظر داشت، مطالبي كه در آغاز و در پايان زمان مطالعه مي‌خوانيم بهتر در حافظه مي‌مانند و مطالبي كه در ميان قرار دارند، احتمال فراموش كردنشان بيشتر است. به همين خاطر قرار گرفتن بخش‌هاي مياني يك تكليف، به تمرين زيادتري نياز دارد. بنابراين مدت زمان مطالعه نبايد به‌حدي باشد كه مطالب زيادي در بين شروع و انتهاي آن قرار گيرند. بهترين زمان مطالعه، ۵۰ دقيقه و ۱۰ دقيقه استراحت است (البته اين مدت زمان قطعي نيست و شما مي‌توانيد با دقت در كارائي خود در مطالعه، زمان مطالعه مفيد را براي خود به‌دست آوريد). مطالعه براي مدت زمان طولاني و مستمر نه تنها سبب يادگيري بيشتر شما نمي‌شود، بلكه به‌علت خستگي، از كارائي‌تان نيز كم مي‌كند. مدت زمان استراحت به مغز شما فرصت مي‌دهد تا علاوه بر تجديد قوا، مطالب خوانده شده را نيز دسته‌بندي كرده و آنها را براي استفاده بعدي طبقه‌بندي كنيد. دقت كنيد در اين زمان تنها بايد استراحت كنيد. مرور كردن مطالب و حتي فكر كردن به آن‌چه كه مطالعه كرده‌ايد نيز سبب خستگي شما مي‌شود. 

 ذكر اين نكته هم ضروري است كه زمان فاصله دادن بين تمرين يك موضوع خاص بستگي به ماهيت آن موضوع و علاقه شما دارد. هر چه مطلب بامعني‌تر و جالب‌تر باشد، تمرين با فاصله كمتر به‌كار مي‌آيد. ليكن بايد گفت مفيدترين راه براي تكاليف حفظي، تمرين با فاصله است. 

 ۷. مطالعات نشان مي‌دهد كه ايجاد ”تداعي‌هاي ذهني“ در قدرت به خاطر سپاري مطالب بسيار مؤثر است. منظور از ايجاد تداعي آن است كه بين موضوعي ديگر ارتباط برقرار كنيد تا در ذهن‌تان باقي بماند. تداعي‌هاي تصويري بسيار مؤثرتر از تداعي‌هاي گفتاري هستند. سعي كنيد اين تداعي‌ها را هر چه مي‌توانيد بيشتر در يادگيري خود به‌كار گيريد. پس از چندي مي‌بينيد كه مطالبي كه اين‌گونه فرا گرفته مي‌شوند بيشتر در حافظه باقي مي‌مانند. يكي از روان‌شناسان مي‌نويسد: ”راز يك حافظه خوب عبارت است از راز تشكيل تداعي‌هاي متنوع و گوناگون، با هر داده‌اي كه مايليم آن‌را به خاطر بسپاريم. هر تداعي، براي داده، قلابي مي‌شود كه به آن مي‌آويزد و وسيله‌اي است كه آن داده را در صورتي‌كه در سطح نباشد، به اين ناحيه انتقال مي‌دهد.“ لزومي ندارد كه تداعي‌ها طبيعي يا منطقي باشند. اگر آنها حالت مضحك و غيرعادي هم باشند، ممكن است حتي مؤثرتر واقع شوند. تداعي بايد حتماً از خود شما باشد و استفاده از تداعي‌هائي كه دوستانتان و ديگران به‌وجود آورده‌اند در مورد شما مؤثر نيست. 

 نكته مهم در اين نوع برقراري رابطه، اين است كه اطمينان حاصل كنيد بين كلماتي كه بايد به ذهن سپرده شوند ارتباط كامل و مطمئن برقرار شود. به‌طوري‌كه با ذكر يك كلمه، كلمه ديگر بلافاصله به خاطر آيد. 

 ۸. از عوامل ديگري كه بسيار در يادسپاري مطالب موثر است، ”مرور مطالب“ است. يكي از برجسته‌ترين خصوصيات مرور صحيح تأثير افزاينده‌اي است كه بر كليه جنبه‌هاي يادگيري، تفكر و حافظه دارد. كسي‌كه مرور نمي‌كند به‌طور مداوم تلاشي را كه براي انجام هرگونه تكاپوي يادگيري به‌كار برده است نقش بر آب مي‌كند. و اگر به هر مطلب تازه ياد گرفته شده بي‌اعتنا شود (مرور نكند)، آن مطلب در سطح خودآگاه باقي نمانده و لذا نخواهد توانست آن‌را براي ارتباطات تازه حافظه‌اي به‌كار برد. اما كسي كه از روش صحيح مرور مطالب استفاده مي‌كند، بيشتر قادر به جذب مطالب نو و جابه‌كار كردن آنها خواهد بود. 

 ”اولين مرور“ بايد ده دقيقه بعد از يك دوره يك ساعته يادگيري انجام شود. اين باعث خواهد شد كه حداكثر به مدت يك روز به يادآوري مطالب در سطح بالا كمك كند. ”دومين مرور“ يك روز بعد از اولين مطالعه و به مدت ۲ تا ۴ دقيقه لازم خواهد بود. ”سومين مرور“ يك‌هفته بعد از اولين مطالعه و چهارمين و پنجمين مرور به ترتيب يك ماه و ۸ ماه بعد از اولين مطالعه خواهد بود. پس از اين مدت مطالب در حافظه درازمدت جايگزين خواهد شد. 

 ۹. براي به خاطر سپردن اسامي و اصطلاحات دشوار و طولاني، كافي است حروف اول اين كلمات را انتخاب كرده و واژه‌اي بسازيد. به‌خصوص اگر اين اسامي و اصطلاحات داراي نظم خاصي باشند.
 مثلاًوظايف اصلي مديريت عبارت است از:
 ۱. طرح‌ريزي (Planning)
 ۲. سازماندهي (Organizing)
 ۳. هدايت (Directing)
 ۴. به‌كار گماردن (Staffing)
 ۵. هماهنگي (Coordinating)
 ۶. بودجه‌بندي (Budgeting)

كه با چسباندن حرف اول انگليسي هر مرحله، كلمه PODSCB به‌دست مي‌آيد كه حفظ اين كلمه مي‌تواند مراحل ششگانه فوق را به ذهن آورد. 

 يا براي يادآوري سه اقيانوس بزرگ جهان، يعني اقيانوس‌هاي كبير، اطلس و هند، با سه حرف اول كلمات فوق، كلمه جديد ”كاه“ را بسازيد تا هم به خاطرسپاري و هم يادآوري آن آسان‌تر شود. 

 ۱۰. يكي از فنون ديگر براي به حافظه سپردن مطالب، استفاده از ”كارت‌هاي تندخواني“ است. در اين حالت براي هر كلمه يا اصطلاح مهم كه مايليد به حافظه بسپاريد، از يك كارت تجارت جداگانه استفاده كنيد. 

 هر كلمه يا اصطلاح را بر روي يك كارت و تعريف يا توضيح و معاني را در پشت آن بنويسيد. كارت‌ها را بارها مطالعه كنيد تا بتوانيد هر كلمه يا اصطلاح را به درستي تعريف كنيد. 

 حسن اين كارت‌ها اين است كه كوچك و قابل حمل در كيف دستي و يا جيب كت شماست. هر روز مي‌توانيد تعدادي از اين كارت‌ها را در جيبتان بگذاريد و با خود به اين طرف و آن طرف ببريد و آنها را مرور كنيد. 

 ۱۱. بايد دانست تكرار يكنواخت و پي‌درپي، مغز را خسته مي‌كند و در نتيجه به شخص حالت خواب‌آلودگي دست مي‌دهد. به اين جهت بايد از طوطي‌وار از بر كردن و تكرار بي‌معني خودداري كرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

محدودیتها

 

1- نبود منابع کافی و در دسترس

 

2-قدیمی بودن مطالب موجود

 

3- تخصصی بودن مطالب

 

4-  زمان بر بودن دسترسی به مطالب به علت قطور بودن کتابها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع وماخذ

1مجله موفقیت.اکا ایران 

 

2- دکتر سیف  حافظه ویادگیری

3چیز درباره حافظه شما. همه کنت ال هیگبی.محمد جعفریان

4-حافظه در روانشناسی. هاری لورین.مشوق همدانی

 

 

 

                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محدودیتها

 

1- نبود منابع کافی و در دسترس

 

2-قدیمی بودن مطالب موجود

 

3- تخصصی بودن مطالب

 

4-  زمان بر بودن دسترسی به مطالب به علت قطور بودن کتابها

 

نوشته شده توسط محمدرضا دهقان  | لینک ثابت |

دلایل ضعف درس انشا در مدارس ابتدایی چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ 18:53

مقدمه

انشا در لغت یعنی ایجاد – ابداع و خلق کردن است. انشاء فرزند اندیشه است، فعالیت ذهنی بسیار پیچیده ای است که به مراتب از خواندن دشوارتر است. نوشتن در گرو خلاقیت ذهنی و مستلزم تخیل و تفکر و رشد و فهم آدمی است.                                                     

درس انشاء یکی از مواد مرتبط با ذهنیت اخلاقیت ذهنی، تصویرسازی و صحنه آفرینی است. اهمیت آن در برنامه های درسی دوره های مختلف به قدری است که می توان آن را زمینه ساز یادگیری خلاق عادت به تفکر، تأمل و تدبر دانست. به ویژه آنکه بیشتر پژوهش ها ارتباط میان درس انشاء و عادت مطالعه را مورد تأیید قرار داده اند.

پایه و اساس هر نوشته ای حروف و جملاتی است که در مدارس آموزش داده می شود. درس انشاء یکی از مفیدترین ابزارهای آموزش نوشتن است.

انشاء از نظر کاربردی در زندگی دانش آموزان نقش بسزایی دارد، زیرا بخش بزرگی از ارتباطات در محیط مدرسه و خارج از آن از طریق نوشتن فراهم می شود.

دانش آموزان به وسیله انشاء می توانند با ترکیب کردن آموخته های خود اثری نو به وجود آورند و از آن لذت ببرند. ساعات انشاء باید برای معلمان و دانش آموزان خوشایند و دلپذیر باشد.

انشاء می تواند به دانش آموزان نیروی ابتکار و ابداع بدهد. پس به وسیله انشاء دانش آموزان می توانند استعدادهای نهفته خویش اطلاع حاصل کنند و بتوانند استعدادهای بالقوه خویش را شکوفا کنند.

بیان مسئله:

دلایل ضعف دانش آموزان ابتدایی در درس انشا

یکی از مسایلی که اینجانب از بدو خدمت در آموزش و پرورش با آن روبرو شدم و هنوز این مشکل ادامه داشته ودارد متاسفانه ضعیف بودن دانش آموزان درنوشتن انشا است. طبق تحقیقاتی که اینجانب کردم و در کتاب های روش تدریس مطالعه کردهو با اساتید مجرب صحبت کردم درس انشا از جمله دروسی است که در مدارس مظلوم قرار گرفته وتعداد کمی از همکاران به آن اهمیت داده و بقیه اهمیت نمی دهند. یکی از این دلایل ضعیف بودن دانش آموزان در این درس توجّه نکردن معلمان به درس جمله نویسی در پایه دوم ابتدایی می باشد . دانش آموزان در پایه ی دوم درست یاد نمی گیرند که زبان کتابی با زبان محاوره ای فرق دارد یا مثلاً فعل در آخر جمله می آید. جملاتی که می نویسند فعل و فاعل باید با هم مطابقت داشته باشد . یکی دیگر از این مشکلات تکراری بودن بعضی موضوعات در کلاس می باشد که دانش آموزان را خسته و بی میل و رغبت می کند. یکی دیگر از مشکلات نداشتن برنامه ریزی معلمان برای تدریس درس انشا است . معلمان مثل درس ریاضی که از قبل مطالعه می کنند که چگونه آنرا به بچه ها یاد دهند و از کجا شروع کننددر درس انشا ناگهان وارد کلاس شده و با دیدن برنامه که این ساعت انشا داریم بدون فکر و عجولانه موضوعی را برای دانش آموزان انتخاب می کنند که شاید با سطح فکر آنها مطابقت نداشته باشد.

یکی دیگر ازاین مشکلات این است که دانش آموزان نمی دانند چگونه انشا بنویسند ، از کجا شروع کنند و در کجا انشا را پایان دهند . یکی دیگر از این مشکلات نداشتن کتاب خانه ای که در آن از کتاب هایی که با سطح فکر دانش آموزان مطابقت داشته باشد.فراهم نکردن زمینه های مساعد برای شرکت در نوشتن و تهیه روزنامه دیواری در مدارس یکی دیگر از این مشکلات است.

اهمیت و ضرورت تحقیق:

ایجاد ارتباط بین انسانها فقط شفاهی نیست بلکه به صورت نوشتاری نیز است. آنچه مسلم است درس انشا در ایجاد نظم فکری افرادسهم بسزایی دارد و آموزش صحیح آن باعث می شود که دانش آموزان بهتر بتوانند محیط اطراف خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و اگر مورد تحقیق و بررسی قرار نگیرد ارتباطات اجتماعی و نوشتن نامه بین افراد دچار اختلال می گردد و این مشکل برای همیشه باقی خواهد ماند.

هدف کلی:

روشن ساختن هدف های اصلی و چگونگی تدریس صحیح آن در مدارس ابتدایی

هدف های جزیی و فرضیه تحقیق:

1- چرا کسی به درس انشا اهمیت نمی دهد؟

2- چرا دانش آموزان نمی توانند آنچه را که می اندیشند بنویسند؟

3- چرا دانش آموزان نمی توانند آنچه با زبان بیان می کنند بنویسند؟

4- چرا معلمان از ساعت درس انشا برای تقویت دروس دیگر مثل ریاضی و جغرافی و.... استفاده می کنند ؟

5- چرا والدین می پرسند که نمره ریاضی یا علوم فرزند من چند شدولی کسی نمره انشا را نمی پرسد؟

6- چرا والدین می گویند فرزند من در درس ریاضی و علوم و..... ضعیف است ولی نمی گویند چرا نمی تواند انشا بنویسد؟

زمینه یاد گیری انشا مانند کودکی می ماند که برای غذا خوردن و سخن گفتن از ساده به مشکل باید شروع شود و نیاز به کمک ما دارد. این دانش آموزان برای اینکه بهتر بنویسد و بهتر بیان کند و مطالب را بازگو کند نیاز به کمک و راهنمایی معلم دارد. پایه درست نوشتن انشا از همان کلاس اول شروع شده و در کلاس دوم با نوشتن جمله و از کلاس سوم با نوشتن انشا شروع می شود. تنها دان موضوع برای نوشتن انشا کافی نیست ، بلکه باید دانش آموزان قبلاً فکر کنند و ریزه کاریها را با دقت مشاهده کرده و سپس درباره آن بنویسند. اما متاسفانه کسی به درس انشا اهمیت نمی دهدد فقط می گوید دانش آموزان در درس ریاضی و علوم و..... ضعیف هستند ومسئله را درک نمی کنند در صورتی که اگر به جمله نویسی و انشا بها دهند آنها می توانند مسئله را بهتر درک کرده و جواب آنرا زودتر پیدا کنند . چون دانش آموزان فکر نمی کنند و می خواهند کار را زودتر تمام کنند و نمی توانند انچه را  بر زبان می آورند  براحتی بیان می کنند روی کاغذ آورده و بنویسند.

اولیا دانش آموز برای تعداد بخصوصی از دروس اهمیت خاصی داده حتی برای آن معلم سرخانه می گیرند . اما به انشا که زبان مادری همه است و از دروس دیگر کمتر اهمیت ندارد توجهی ندارند.

پیشینه تحقیق:

آقای سید علی مرادی که درباره علت ضعیف بودن دانش آموزان در مناطق عقدا از توابع شهرستان اردکان تحقیق کرده است (در سال 1372) او در تحقیق خود می نویسد یکی از دلایل ضعیف بودن دانش آموزان در انشا در این منطقه بی سوادی و کم سوادی والدین است . چون والدین از قدیم تا کنون به حساب کردن وعددنویسی اهمیت زیادی داده اند فقط به ریاضی و چند درس دیگر اهمیت داده و اصلاً به چگونگی نوشتن انشا و صحیح نوشتن جمله اهمیت نمی دهندو دانش آموز که جمع و تفریق و حساب کردن بلد باشد برای آنها کافی است.

یکی دیگر از دلایل ضعیف بودن انشا در این مناطق عدم گذاشتن کلاس چگونگی روش تدریس انشا بوده است که معلمان این منطقه با روش تدریس اشنا نیستند و نمی دانند آموزش انشا را چگونه شروع کرده و به دانش آموزان یاد دهند. بنابر این ساعت انشا بدترین ساعت هم برای معلم که نمی داند چگونه یاد دهد و هم برای دانش آموز که نمی داند چه بنویسد است. پس معلمان از ساعات درس انشا برای دروس دیگر استفاده کرده و نمرات انشا را نیز بر اساس دروس دیگر ثبت می نمایند.

 

نتیجه گیری:

با توجّه به این که برای معلمین همه ی پایه ها سالی چند بار کلاس ضمن خدمت ریاضی ،علوم و ... دروس دیگرمی گذارند چه بهتر است که مسئولین برای انشا و انشانویسی نیز وقت گذاشته و این را بدانند که ضعیف بودن دانش آموزان در خیلی دروس مانند: ریاضی و علوم و ... ناتوانی در فکر کردن و عدم نوشتن جملات صحیح می باشد.متاسفانه در مدارس ما کتاب های چگونگی روش تدریس انشا وجود ندارند بنابراین معلمّان روش صحیح انشانویسی را نمی دانند.به معلمّین و مسئولین باید سفارش کرد که به درس انشا نیز مانند دروس دیگر اهمیّت دهند که اگر دانش آموزان بتوانند فکر کرده و با زبان خود ابداع و اختراع کرده و ذهنیات خود را روی کاغذ بیاورد برای حلّ مساله ی ریاضی نیز بیشتر فکر کرده و می توانند جواب بهتری بدهد.

به معلمّین عزیز سفارش شود که از ساعات هر درس برای همان درس استفاده کرده وبه انشا نیز اهمیّت خاص بدهند چون این کم اهمیّت دادن است که بعضی دانش آموزان در مقاطع راهنمایی و دبیرستان حتّی از نوشتن یک نامه ی ساده به مسئولین عاجز بوده و مورد تمسخر دیگران قرار می گیرند.

نکته ی مهم دیگری که معلمّان در زنگ انشا باید مدّ نظر قرار دهند نوشتن انشا در کلاس و در حضور معلّم است نه در منزل. اگر این کار در مدارس پیگیری شود دانش آموزان در پایه های بالاتر نوشته های قوی خواهند داشت واین قدرت نوشتاری باعث پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می شود. شیوه ی داستان گویی و داستان نویسی می تواند از بهترین روش های آموزش انشا در دوره ی ابتدایی باشد.

 

راهکارها:

یکی از راهکارها جهت تقویت درس انشا این است که به دانش آموزان با توجه  به علاقه و تجربیات آن ها کلماتی که با هم ربط دارند داده شده و از آن ها خواسته شود با این کلمات به صورت گروهی در کلاس انشا بنویسند . یکی دیگر از راهکارها این است که داستانی بصورت نیمه تمام به آن ها داده و از آن ها خواسته شود که خوب فکر کنند و ادامه داستان را بنویسند.

از راهکارهای دیگر این است که معلم موضوعی را انتخاب کرده که دانش آموزان با چشم خود آن را دیده سپس درباره آن بنویسند مثل : کیف آموزگار. معلم می تواند دانش آموزان را در ساعت انشا به کتاب خانه برده و کتاب هایی به آن ها داده که خوب مطالعه کنند و خلاصه آن را اول بیان کنند و سپس بنویسند . این کار هم نوعی تنوع است و هم دانش آموزان به مطالعه علاقه پیدا می کنند .

افزایش زنگ انشا نیز می تواند یکی از راهکارها باشد که هم معلمان و هم اولیا به درس انشا اهمیت داده و برای آن ارزش قائلند .

اهمیت به خاطره نویسی نیز یکی از راهکارها استبنابر این لازم است معلّم از آغاز سال تحصیلی از دانش آموزان بخواهد یک دفتر برای خاطره نویسی در نظر بگیرند و در برگ اول آن معلّم چند سوال بیان کند تا دانش آموزان در دفتر خود بنویسند و هر شب به آن پاسخ دهند:

1-      امروز کدام آرزویم بر آورده شد؟

2-      امروز چه مطلب تازه ای یاد گرفتم؟

3-      امروز با چه کسی آشنا شدم؟

4-      امروز با خود چه آرزویی کردم؟

این سوال ها باعث تقویت هنر خاطره نویسی در دانش آموزان شده و چون هر روز مطلب جالبی را در ان می نویسد هنر نویسندگی نیز در آنان تقویت می شود.

یا معلّم دانش آموزان را گروهبندی کرده و از آن ها می خواهد یک کاغذ برداشته نفر اول یک کلمه بنویسد نفر دوم یک کلمه به آن اضافه کند و به همین ترتیب ادامه پیدا می کندو در پایان هر گروه انشا خود را می خواند.

روش دیگرمعلّم کلاس را به دو گروه تقسیم کرده از یک گروه می خواهد جمله یا عبارتی بنویسند که با ای کاش شروع شود گروه مقابل با آن وقت جواب او را بدهد گاهی این جملات بی ربط به هم خوانده می شود که صدای قهقهه ی بچّه ها بلند می شود وگاهی چنان به هم مرتبط می شود که جای تعجّب دانش آموزان برانگیخته میشود.

 

 

 

 

 

منابع:

روش تدريس فارسي دوره ابتدايي , ويژه دانشجويان مراکز تربيت معلم ، 1385          

اینترنت                                      

جلسات ضمن خدمت معلمّان و تجربیات خودم در کلاس

 

 

 

                        تهیه کننده: عباس عامری هفتادر

 

 

گریزی بر مختصر زندگی نامه اینجانب

اینجانب عباس عامری معلم پایه چهارم دبستان علی سهیلی هستم که دوران ابتدایی وراهنمایی را در روستای هفتادر از توابع عقدا گذراندم سپس وارد دانشسرای تربیت معلم شدم و سال 1374 فارغ التحصیل گردیده وبه علت نبودن ردیف استخدامی دو سال استخدام نشدیم. سال  1386سرباز معلم وسال بعد استخدام شدیم و راهی روستای توتک از شهرستان خاتم گشتیم وچون بعد از ما معلم استخدام نکردند به مدت 9سال در آنجا مشغول تدریس بودم با شرایط خیلی سخت.سال 1379ازدواج کردم و دارای یک فرزند می باشم و هم اینک مدت 5سال است که در شهرستان یزد مشغول هستم.                                    

 

                                                                    پایان

 

 

 

نوشته شده توسط عباس عامری  | لینک ثابت |

عوال روحی وروانی واثرات ان دریادگیری سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ 19:59
عنوان تحقیق ... ..................................................................................................................مشکلات روحی وروانی وتاثیر ان بر یاد گیری ................................................................................................سوالات تحقیق ..........۱-  ۱-ایا دلهره باعث کاهش یاد گیری می شود// ////////////////////////////////////////////////////////////۲-ایا ابزار واکنشهای عاطفی به صورت زبانی وکلامی باعث افزایش یادگیری میشود //////////////////////۳-ایا تمسخر وتحقیر دانش اموز توسط همکلاسی ها یا معلم باعث افت یادگیری می شود //////////////۴-ایا مشکلات خانوادگی مانند دعواهای زناشویی .اعتیاد و...باعث افت یادگیری در دانش اموز میشود //۵-ایا کمال گرایی خانواده برای اینده فرزند باعث افت تحصیلی وی میشود
نوشته شده توسط علی فتحی  | لینک ثابت |

عوامل روحی وروانی واثرات ان بریادگیری سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ 19:39
بیان مسئله ........................ ............................................................................................................................................ مشکلات روحی وروانیو اثرات ان بر یادگیری                         ..........................................................................................................................................   یکی از دلایلی که دنبال این کار رفتم این بود که با شغل معلمی خصوصامقطع ابتدایی ارتباط دارد وکودکان وقتی به کلاس می ایند باید کاملا از هر گونه دغدغه درامان باشند وبدون اختلالات ذهنی و جهت یاد گیری درس ومفهوم دروس به کلاس بیایند .                                                                                                                     
نوشته شده توسط علی فتحی  | لینک ثابت |

محدودیت ها

1-عدم دسترسی به اینترنت جهت ورود به وبلاگ

2-مشکل بودن پر کردن پرسش نامه به خاطر عدم همکاری بعضی از مردم

3- در دسترس نبودن مردم
ادامه مطلب
نوشته شده توسط حسن زارع  | لینک ثابت |

پیشینه تحقیق

8 پایان نامه یا مقاله درباره موضوع تحقیقم مورد مطالعه قرار دادم که نتایج و خلاصه هر کدام را به اختصار برایتان بیان می کنم.

1-موضوع:بررسی علل عدم رغبت دانش آموزان به امر مطالعه و کتابخوانی و راه های تشویق به آن.                     

  محققین:احمد برزگری- صمد علی جعفری       

استاد راهنما:دکتر جلیل بهارستان                                      تابستان 83          
ادامه مطلب
نوشته شده توسط حسن زارع  | لینک ثابت |

مقدمه

هدف از تهیّه این تحقیق و کار عملی،ارایه اطلاعاتی ناچیز در مورد مطالعه،علل پایین بودن ساعت

مطالعه ، بررسی راه های علاقه مند کردن افراد به مطالعه و در نهایت ارایه چند پیشنهاد در رابطه

با افزایش ساعت مطالعه افرادمی باشد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط حسن زارع  | لینک ثابت |

 

اینجانب سید حسن جفری زاده شاغل در آموزش و پرورش ناحیه 1 یزد و متولد 1352 بوده و در حال حاضر به عنوان معاون پرورشی در دبستان پاسداران یزد مشغول به خدمت می باشم و توفیق حاصل شد تا امسال در راستای افزایش بار علمی و آموزشی خود در مقطع کاردانی به کارشناسی در مرکز تربیت معلم پاکنژاد یزد در کنار انجام وظیفه اصلی به تحصیل ادامه دهم.

در ضمن منتظر ارتباط با دوستان از طریق پست الکترونیکی خود به آدرس: jafreezadeh@yahoo.com می باشم.

مقدمه:

با یک نگاه اجمالی در کلام وحی متوجه می شویم نماز در حقیقت ایجاد ارتباط عا شق با معشوق است و نماز تنها به دوره اسلام بر نمی گردد. بلکه ادیان ومذاهب دیگر نیز به این فریضه الهی اهتمام وتوجه خاصی داشته اند.بزرگانی در پیروی از دستورات خدای سبحان گام برداشته اند که نام آنهادر قران ذکر شده مانند لقمان حکیم حتی در وصف او سوره ای به نام لقمان آمده است . اگر به احادیث و روایات مراجعه کنیم می بینیم هر کدام از این بزرگان آنقدر در وصف این حکم الهی جملاتی زیبا بیان نموده اند که هر انسانی با دیدن یا خواندن آن جذب می شود. افرادی که تاریخ را به نگارش در آورده اند همگی در یک کلام نقش نماز را بسیار مهم دانسته ودر حقیقت تنها راه دوستی با معبود خود می دانند. بزر گانی به اهمیت وفلسفه نماز پرداخته وکتاب هایی نوشته اند تا باخواندن آن به قرب واهمیت این رکن اساسی اسلام پی ببریم افرادی که ممکن است نام آنها زبان زد خاص وعام باشد همچون استاد مطهری،شیخ صدوق ،شیخ عباس قمی وبزرگانی دیگر.

بیان مسئله:

اینجانب معون پرورشی دبستان پاسداران با توجه به عدم حضور دانش آموزان در نماز جماعت و توجه به آن کم رنگ شده.در صدد بر آمدم تا این مشکل اساسی که ریشه سایر مشکلات می باشد را بر طرف کنم.

اهداف:

کلی:بررسی ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای اقامه نماز جماعت

جزئی:علل عدم گریز دانش آموزان از نماز جماعت

 

فرضیه:

خانواده در علاقمند سازی فرزندان به نماز جماعت تأثیر دارد.

اجتماع در جذب نمودن دانش آموزان به اقامه نماز جماعت نقش موثری دارد.

فضای فیزیکی مدرسه نقش بزرگی در اقامه نماز جماعت دانش آموزان دارد.

فضای روحی و روانی مدرسه نقش بزرگی در اقامه نماز جماعت دانش آموزان دارد.

روحانی خوب نقش بزرگی در اقامه نماز جماعت دانش آموزان دارد.

 

پیشینه

۱- نماز از دید گاه خدا و معصو مین نوشته ی ناصر خانی.

۲- بررسی عوامل موثر در ترغیب دانش آمو زان در پایه های سوم و چهارم وپنجم دبستان های دخترانه شهرستان میبد نوشته ی محمد رضا محمدی.

۳- بررسی علل وعوامل موثر بر عدم گرایش دانش آموزان به اقامه نماز در مدرسه نوشته اشرف زارع زاده مهریزی.

۴- بررسی وضعیت علا قه به شرکت در نماز جماعت مدارس ازدیدگاه دانش آموزان مقطع راهنمایی شهرستان مهریز نوشته مهدی غنی زاده.

نتیجه تحقیق پیشینه:

متوجه می شویم تمامی این بزرگواران از این مشکل حاد رنج می برند . نکاتی که می توان به طور کلی از بیانات آنها استخراج نمود به این شرح می باشد : عدم زمان کافی در بر گزاری نماز جماعت ، حضور نداشتن مسولین در کنار دانش آموزان ،آشنا نبودن دانش آموزان با اصول اسلامی ،نداشتن امام جماعت خوش بر خورد ،عدم جمع آوری پرسشنامه ازدانش آموزانو نظر آنها نسبت برگزاری نماز جماعت.

نوشته شده توسط سیدحسن جفری زاده  | لینک ثابت |

برای رفع این مشکل فعالیتهایی از قبیل تدارک اردو،مسئول کردن دانش آموزان در برگزاری نماز،بیان کردن اهمیت نماز جماعت از زبان خود دانش آموزان .این راه با مشکلاتی همراه بود از جمله عدم توجه خانواده ها به مشکل نماز،سطح فرهنگی جامعه در ارتباط با نماز و مدرسه البته بنده به نظر آنها احترام گذاشته و با توجه به چند سالی که خود بر گزار کننده ی مسول برگزار ی نماز جماعت می باشم می توانم کم توجهی و بی میلی آنهابه نماز جماعت رابه چند دسته تقسیم بندی نمود:

1- خانواده:اگر افرادی که در یک خانواده حضور دارند با یکدیگر صمیمی باشند واصول اسلام رابه خوبی رعایت کنند فرزندانی که دراین کانون گرم وجود دارند به راحتی نماز را اقامه می نمایند به دلیل اینکه هر موقع صدای اذان بلند می شود او مشاهده میکند همه آماده وضو گرفتن جهت برگزاری نماز می باشند والدین نیز سعی می نمایند نظارت کامل تری روی حرکات وافعال فرزندشان داشته باشند وهر گاه موردی مشاهده نمودند به دلیل رفاقتی که حکم فرماست خیلی ساده حل می شود.

2- اجتماع:اجتماع بعضی با چهره مسلمان نما کاری انجام می دهند که با عث زده شدن فرد از اسلام وقران می شوند و این بزرگ ترین ضربه ای است که به نو جوانان وجوانان وارد می شود .اجتماع باید به گونه ای باشد که اسلام را به مرحله ظهور در آورده وتمامی افراد را جذب نماید .

3- مدرسه:هماهنگی کادر مدرسه در هنگام نماز جماعت بسیار مهم است هیچ معلمی نباید اگر دانش آموزی چند دقیقه بعد از اقامه ی نماز به کلاس آمد را سرزنش کند بلکه در مقابل شاگر دان او را تشویق نماید که نماز جماعت را اقامه نموده است بدین وسیله دانش آموزان دیگر نیز متوجه می شوند نماز جماعت فضیلت دارد وباید آنرا اول وقت به جا آورد .

 

نوشته شده توسط سیدحسن جفری زاده  | لینک ثابت |

پیشنهادات:

ولی بنده در این امر خطیر چه اقداماتی انجام داده ام به شرح ذیل می باشد:

1_ هماهنگی با کلیه ی کادر اجرایی وآموزشی :از تمامی همکار ان می خواهم در راستای اقامه ی نماز همکاری کامل را به نوعی که می توانند انجام دهند و نظرات آنها برایم مهم ومحترم است.

2- تنظیم بر نامه برای مکبرین و موذنین:برنامه با هماهنگی ریاست محترم وهمکاران بزرگوار انجام می شود.

3-در خواست از اداره جهت فر ستادن امام جماعت خوش بر خورد وبا تجربه :امام جماعت نقش بسیار مهمی در جذب دانش آموزان به سوی نماز جماعت دارد به خصوص با طرح سوالاتی زیبا وپرمعنا ودادن جایزه به کسانی که پاسخ صحیح می دهند

4- معطر نمودن فضای نماز خانه : این عمل هزینه بردار است ولی وقتی محیط خوش بو ومعطر باشد دانش آموزان با میل ورغبتی خاص به سوی نماز گرایش پیدا می نمایند وسعی می کنند با هماهنگی با والدین هزینه ی آن را تقبل نمایند.

5- تدارک اردو :از ریاست محترم آموزشگاه در خواست نموده تا عزیزانی که به طور مرتب در اقامه ی نماز جماعت مدرسه حضور داشته اند با هما هنگی اداره وداشتن رضایت نامه از والدین به منظور قدر دانی وتشکر به یکی از اردوگاه ها تحت سر پرستی مدرسه اعزام شوند.

6- بیان پیام قرانی و احادیث وروایات: در ابتدای سال پیام های ساده و احادیث وروایاتی انتخاب وطبق برنامه زمان بندی شده از دانش آموزان می خواهیم در مراسم صبحگاه قرائت کنند.

 

نتیجه گیری

نماز از فضیلت های دین اسلام و حتی ادیان قبل است و بسیار به این امر سفارش شده است.

در امر نماز عوامل مختلفی سبب اشتیاق دانش آموزان به نماز می شوند که من چند مورد از آنها نام می برم.

1-خانواده:افراد می توانند با صمیمیت یکدیگر را به نماز تشویق کنند.

2-اجتماع:مسئولان مواظب اعمال خود باشند تا با کارهای ناشایست افراد را از دین زده نکنند.

3-مدرسه:هماهنگی کادر مدرسه برای اهمیت به اقامه نماز جماعت

تجربیات و کارهای انجام شده:

تشویق افراد نماز گزار و مکبرین و مؤذنین،معطر کردن فضای نماز خانه،بیان پیام قرآنی

 

منابع:

فسفه نماز    شهید مطهری

 

نوشته شده توسط سیدحسن جفری زاده  | لینک ثابت |

مقدمه

امروز بازی کودکان پدیده ای است که به طور جدی توجه تعلیم و تربیت و متخصصین این رشته و روان شناسان و دست اندر کاران امر اموزش و بخصوص مربیان و والدین را جلب کرده است.به شکلی که بخش عظیمی از تحقیقات و فعالیتهای متخصصین بر روی بازی کودکان متمرکز است.

 

به ادامه مطلب رجوع کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مسعود نظمیه  | لینک ثابت |

فوائد و نقش بازی:

الف) ضرورت تفریح و بازی در زندگی:

سرگرمیهای گوناگون را به منزله وسایلی برای رهایی و آزاد کردن عواطف شمرده و محبوس فرار از حقایق تلخ زندگی عنوان کرده اند.در لحظاتی از عمر افراد با تحمل فشارهای ناشی از روابط خود با محیط زندگی با یک حالت خستگی روبرو می شود.خستگی ها برخاسته از کار مداوم انجام وظیفه و مسئولیتهای گوناگون و برآوردن انتظاراتی که دیگران در پیش پای آنان نهاده اند.

 

به ادامه مطلب رجوع کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مسعود نظمیه  | لینک ثابت |

نتیجه گیری

از امام صادق (ع) روایت است که فرمودند:

«دع ابنک یلعب سبع سنین» «فرزند خود را آزاد بگذار تا 7 سالگی بازی کند»

و از امام علی (ع) روایت است که فرمودند:

«یزنی الصبی صبعاً و یودب سبعا و یستخدم»

«کودک را باید تا 7 سالگی آزاد گذاشت و پس از آن در 7 سال باید تربیت و ادب و اهتمام ورزید»

به این ترتیب کودک در 7 سالگی نخست زندگی خود آزاد است تا همه چیز را تجربه کند، بهم بریزد، پرتاب کند، جست و خیز و شیطنت و شلوغی داشته باشد و حتی پدر و مادر با توجه به وجود زیانهای احتمالی که این امر با خود دارد، نباید آزادی حرکت فرزندان و جسارت وی در برخورد با اشیاء مختلف را منع کنند بازی یک فعالیت طبیعی و مهمترین فرآیند یادگیری در دوران کودکی محسوب می گردد کودکان با تکرار فعالیتها و بازیها به محیط اطراف خود بیشتر خو گرفته و واقف می کردند و تماس کودکان با محیط که از طریق بازی انجام می گیرد سبب رشد و پیشرفت آنان از نظر جسمانی، اجتماعی، مهارتهای ذهنی و عضلانی می شود.

بازی به اشکال مختلف در دوران کودکی ظاهر می شود و در واقع از مهمترین و با ارزشترین فعالیتهاست بازی با شادی و سرور همراه است. و بطور داوطلبانه و ناخوداگاه و بدون هدف و یا با هدف و به صورت منظم انجام می گیرد بعلاوه بازیهای فعال موجب پیشرفت جسمانی کودکان شده و آنها را نه تنها از نظر عاطفی و ذهنی رشد و نمو می بخشد بلکه بدن آنها را نیز قوی می سازد. محققین انسان شناس و مردم شناس از مدتها پیش به این نتیجه رسیدند که بازی کودکان عامل اساسی برای تقویت قدرت یادگیری، پیشرفت اجتماعی و آشنایی آنها با جامعه و آداب و رسومی که در آن حکمفرماست بشمار می رود.

 

پیشنهادات

از مهم ترین کارهایی که می توان در امر یادگیری دانش اموزان انجام داد ایجاد زمینه بازی است.

پس پیشنهاد می گردد زمینه بازی را برای کودکانمان فراهم نماییم.

آنها را به سوی بازی های فکری و خلاق سوق دهیم.

اسباب بازی هایی را در اختیار آنها قرار دهیم که زمینه خلاقیت را برای کودکانمان فراهم می آورند.چون بعضی اسباب بازی ها مانند ماشین کوکی زمینه بازی و خلاقیت را برای کودک ایجاد نمیکند و خود ماشین کارهای از قبل تعیین شده را انجام می دهد.در این موارد ماشین های ساده در ایجاد خلاقیت بهتر عمل می کنند.

در اسباب بازی ها تنوع شکل و تنوع رنگ و تنوع کاربرد وجود داشته باشد.

در هنگام بازی روش بازی را به آنها نگوییم.بلکه اجازه دهیم تا خودشان روش بازی را کشف کنند و هرجور که می خواهند بازی کنند.

 

فهرست منابع و مآخذ:

·        اهمیت و نقش بازی در دوران کودکی و نوجوانی            فتح اله زارع بیدکی

·        نقش بازی کوکان در تعلیم و تربیت                           رضا باقری اتابک

·        بررسی نقش بازی در رشد و درمان مشکلات کودکان        فاطمه مطلب خواه

·        نقش بازی در رشد کودکان تا دوره ابتدایی                    فاطمه صدری بیده

·        مجله پیوند،شماره128،مقاله نقش بازی در تعلیم و تربیت،ترجمه مهری باباجان،سال1369،ص 45

·        کلیاتی از روش تدریس تربیت در مدارس ابتدایی،از واحد تحقیق و پژوهش،چاپخانه امین،ص30

·        ماهنامه تربیت،شماره5،مقاله بازی،سال1378،ص8

·        قائمی،علمی نقش مادر تربیت،انتشارات امیری،سال1368،صفحه139

 

 

نوشته شده توسط مسعود نظمیه  | لینک ثابت |ادامه مطلب
نوشته شده توسط حسین مرادپور  | لینک ثابت |ادامه مطلب
نوشته شده توسط حسین مرادپور  | لینک ثابت |

مقدمه

در این پژوهش سعی بر ان است که راههای عملی و علمی برای کنترل و بهبود رفتارهای پرخاشگرانه  کودکان ارائه شود.

تاکنون راههای بهبود و کاهش پرخاشگری کودکان از دیدگاههای مختلف علمی مورد تجزیه و تحلیل دست اندرکاران تعلیم و تربیت بویژه کارشناسان آموزش و پرورش قرار گرفته است.در این راستا بررسی نظرات آموزگاران ابتدایی در مورد راههای کنترل و بهبود رفتارهای پرخاشگرانه می توانند کمک شایانی به نظام آموزش و پرورش کشور مخصوصا تعلیم و تربیت نونهالان این مرز و بوم نماید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حسین مرادپور  | لینک ثابت |